dr Julian Czurko
Prezes Fundacji
trener, coach, facylitator
prowadzi procesy metodami CoachWise™, JAK-MD™, Clean Coaching, treningu interpersonalnego
Role, w jakich pracuję z ludźmi
Na co dzień pracuję jako trener (prowadzę szkolenia oraz treningi), coach (sesje indywidualne oraz coaching zespołowy/grupowy) oraz facylitator (procesy zespołowe i facylitacja sytuacji konfliktowych).
Bywam również superwizorem oraz mentorem, najczęściej w kontekście kompetencji trenerskich, realizacji projektów oraz sprzedaży.
Doświadczenie w pracy z ludźmi
Jako dziecko wychowane w nauczycielskim domu od zawsze marzyłem o edukacji. Pierwsze profesjonalne kroki w tym kierunku stawiałem na studiach, gdy w ramach Uniwersytetu Łódzkiego Dla Dzieci przez szereg lat organizowałem i prowadziłem innowacyjne warsztaty. Wraz z doktoratem przyszedł czas na prowadzenie zajęć z młodzieżą akademicką. Był to też czas podjęcia decyzji, że nie tylko przekazywanie innym wiedzy, ale i wspieranie ich w rozwoju jest tym, co chcę robić.
Od 2012 roku zacząłem zatem szkolić w ramach edukacji nieformalnej. Z Darią Skjoldager-Nielsen założyłem Fundację Rokoko, gdzie prowadziliśmy szkolenia dla osób i organizacji zajmujących się kulturą. Dołączyłem też do zespołu Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK, gdzie zacząłem prowadzić zajęcia z edukacji seksualnej dla młodzieży.
Przez kolejne lata realizowałem działania dla organizacji lub wchodziłem do ich zespołów trenerskich. W końcu w 2017 roku założyłem firmę szkoleniowo-rozwojową Masterkey. Od tego momentu edukacja, coaching i facylitacja są moim głównym zajęciem. Rozwinęła się też moja współpraca z klientami: organizacjami pozarządowymi, lokalnymi firmami, globalnym biznesem oraz organizacjami szkolącymi osoby związane z oświatą.
Ważnym czasem było rozpoczęcie współpracy z Agnieszką i Michałem w 2021 roku. Pracując wspólnie nad modelem edukacji antyprzemocowej dla chłopaków zaczęliśmy szeroko myśleć o wspieraniu młodzieży oraz osób profesjonalnie pracujących z tą grupą wiekową. Z Michałem docieraliśmy się prowadząc dziesiątki godzin warsztatów antyprzemocowych dla chłopaków. Po przygotowaniu przez Agnieszkę mogłem wykorzystać swoje umiejętności facylitacyjne w nowym kontekście, prowadząc wraz z nią trening interpersonalny. Te doświadczenia wskazały nowy kierunek mojego zaangażowania: wspólną drogę pod wspólnym znakiem Owocu Spotkania.
Przygotowanie merytoryczne
Z wykształcenia jestem historykiem sztuki i kulturoznawcą. To tło humanistyczne, które otworzyło mi horyzonty, pomaga w rozumieniu procesów oraz inspiruje do szukania głębiej oraz myślenia szerzej. Napisałem doktorat kulturoznawczy pod opieką prof. Joanny Ślósarskiej, łącząc w nim literaturoznawstwo, antropologię i filozofię kultury.
Na tory zawodowe mocniej wprowadziły mnie studia podyplomowe: Zarządzanie Ekonomią Społeczną (UW) oraz Akademia Trenera Biznesu JAK-MD™ (UŁ). Oprócz studiów trenerskich skończyłem też Szkołę Trenerską I Stopnia (11 Muz), Polsko-Angielską Szkołę Trenerów Młodzieżowych (Instytut Edukacji Społecznej) i Szkołę Edukatorów Seksualnych (Fundacja SPUNK).
Równolegle do ścieżki trenerskiej rozwijałem się coachingowo. Pierwsze i drugie szlify CoachWise™ zyskałem w Coaching Center. W procesowe podejście do coachingu indywidualnego i grupowego wprowadziła mnie natomiast Agnieszka Grys w ramach Akademii Coacha JAK-MD™. Wśród metod specjalistycznych ogromnie sobie cenię szkołę coachingu prowokatywnego w przekazie Joanny Czarneckiej z Provocare. Jednak moje serce należy do metody stworzonej przez Bogenę Pieśkiewicz, czyli Clean Coachingu.
Moje, ważne dla mnie publikacje
Moją najważniejszą publikacją (ze względu na czas i włożoną pracę) jest praca doktorska, która poza obiegiem akademickim nie ukazała się drukiem. Moje teksty z okresu uczelni trafiały natomiast do tomów pokonferencyjnych. Szkice pojawiały się także we „Frazie”, „Zagadnieniach Rodzajów Literackich”, „Dyskursach o kulturze” i „Kronice Miasta Łodzi”.
Po okresie akademickim skupiłem się na pisaniu użytkowym, szczególnie w raportach z badań i projektów (zwłaszcza w Fundacji Rokoko), tworzeniu podręczników szkoleniowych i trenerskich. Z kolei w okresie, gdy pracowałem jako copywriter dla Wirtualnej Polski napisałem tysiące tekstów medialnych. Efektem tego jest to, że dzisiaj potrzebuję naprawdę wysokiej motywacji, żeby usiąść do klawiatury.