Metoda Clean Language w pracy z Metaforą
Akademia Clean Coachingu
Jeśli zajmujesz się wsparciem ludzi – rozwojem osobistym i zawodowym, edukacją, terapią – to…
- …jakiego rodzaju wsparciem jest to wsparcie, którego chcesz udzielać?
- …czego jeszcze potrzebujesz, żeby to wsparcie takie było?
- …i skąd może się wziąć to, czego potrzebujesz?
w duchu Clean Language
A jeśli chcesz…
- poznać innowacyjną technikę coachingową, która jest radykalnie różna od założeń i schematów „klasycznego” coachingu,
- pracować z ludźmi tak, aby budować ich autonomię, poczucie sprawczości oraz wspierać w tworzeniu planów i rozwiązań w pełni zgodnych z ich potrzebami i wartościami,
- rozpocząć drogę pracy z metaforą wg metodologii Clean Coachingu,
…to zapisz się na szkolenie „Metoda Clean Language w pracy z Metaforą”, które odbędzie się w dniach 18-19 stycznia 2025 r. w Łodzi.
klasycznie
Zapisz się na szkolenie przez formularz
O szkoleniu
Celem warsztatu jest przygotowanie osób uczestniczących do stosowania metody Clean Language w działaniach rozwojowych: coachingu, facylitacji, szkoleniach, wywiadach i badaniach.
W czasie 2-dniowego treningu nauczysz się używać Clean Language do:
- stawiania celów coachingowych na sesji,
- rozwijania metafory personalnej klienta,
- odkrywania wewnętrznych zasobów i ograniczeń,
- generowania rozwiązań oraz tworzenia planu działań.
Dzięki udziałowi również:
- dowiesz się więcej o Clean Coachingu i roli, jaką pełni w nim Clean Language,
- poznasz etykę Clean i kluczowe kompetencje osoby pracującej w tym paradygmacie,
- poznasz różne sposoby wykorzystania tego narzędzia w ramach innych metod i modeli pracy rozwojowo-edukacyjnej,
- przygotujesz się do własnej praktyki, zwieńczonej 3 własnymi sesjami Clean Coachingu po których odbędziesz sesję mentoringową z trenerem.
powiedz mi więcej…
O metodach
O Clean Language
Clean Language został stworzony przez nowozelandzkiego terapeutę Davida Grove’a. Obok Modelowania Symbolicznego i Clean Space (poruszane na osobnych szkoleniach) stanowi fundament metodologii Clean Coachingu. Można go wykorzystywać do facylitowania sesji indywidualnych i grupowych.
O Clean Coachingu
Na warsztacie będziesz zgłębiać metodę Clean Coaching, stworzoną i sprowadzoną z Francji do Polski przez Bogenę Pieśkiewicz. Włączyła ona Clean Language w procesy coachingowe (opierając się na modelu Dwóch Półkul Myślenia, w tym nastawieniu na cel, tworzeniu planu działań, fazy pracy z Pytaniami Clean), proponując autorskie podejście do metodologii Clean.
Tym, co odróżnia Clean Coaching od klasycznej praktyki coachingowej, jest zachowywanie bardzo neutralnej postawy wobec osoby, z którą się pracuje, nieingerowanie w jej wewnętrzne treści oraz stosowanie minimalistycznych interwencji. Ta „czystość” języka powoduje, że druga osoba odkrywa swój autentyczny wewnętrzny świat: sposób myślenia, przeżywania i działania. Wypracowuje też rozwiązania w pełni zgodne ze swoimi przekonaniami i wartościami. Rozwija w ten sposób autonomię oraz zaufanie do swoich możliwości.
Dzień I
Pierwszy dzień warsztatu będzie wprowadzeniem do Clean Language, w trakcie którego:
- dowiesz się o historii i kontekstach powstania Clean Language i Clean Coachingu,
- poznasz składnię i kolejne pytania Clean Language,
- nauczysz się pracy z głosem i tempem dialogu,
- będziesz ćwiczyc stawianie pytań do metafory,
- poznasz etykę Clean Coachingu i przełożysz ją na praktykę.
Dzień II
Drugi dzień szkolenia skupiony będzie na praktykowaniu stosowania Clean Language, dzięki czemu:
- nauczysz się prowadzić dialog z metaforą za pomocą pytań Clean,
- poznasz możliwości pracy z metaforą w Clean Coachingu,
- zainspirujesz się do wykorzystania Clean Language w innych obszarach zawodowych, jak praca ze społecznością edukacyjną, dialog terapeutyczny, rozmowy rekrutacyjne, wywiady do badań czy działanie w środowisku międzykulturowym,
- przygotujesz się do nauki i wdrażania innych form Clean Coachingu, m.in. pracy zespołowej i z przestrzenią (Clean Space).
powiedz mi więcej…
O programie
powiedz mi więcej…
O adresatach
Kogo zapraszamy?
Warsztat polecamy szczególnie osobom, które:
- mają już rozpoczętą ścieżkę zawodową w obszarze rozwoju osobistego i zawodowego,
- udzielają wsparcia coachingowego, facylitacyjnego, trenerskiego, terapeutycznego, mentorskiego czy superwizyjnego,
- chcą rozwijać kompetencje w kierunku pracy z klient(k)ami, wzmacniającej ich autonomię i inspirującej do tworzenia rozwiązań zgodnych z ich wartościami i zasobami,
- zawodowy sukces wiążą z potrzebą pogłębionego zrozumienia drugiej osoby, np. przy uczeniu, prowadzeniu badań, wywiadów, rozmów kwalifikacyjnych i rozwojowych, organizowaniu współpracy w środowisku międzykulturowym i wielopokoleniowym, wspieraniu osób w trudnej sytuacji życiowej oraz ich bliskich.
Dla komfortu i intensywności warsztatu przewidziany jest limit miejsc – 9 osób.
Co dalej?
Po szkoleniu otrzymasz:
- materiały z modelami i skryptami,
- zaświadczenie o ukończeniu szkolenia po przeprowadzeniu 3 sesji Clean Coachingu i odbyciu sesji mentoringowej.
Ukończenie szkolenia i pierwsza własna praktyka to początek drogi do stania się Clean Coachem. To wprawdzie ciągły proces, ale aby zaakcentować moment osiągnięcia profesjonalnych kompetencji, należy ukończyć w sumie min. 4 programy szkoleniowe o Clean Coachingu (min. 16 h szkoleniowych każdy) i wziąć udział w certyfikacyjnym Master Class. Jest to opcja dla osób myślących o dalszym rozwoju dzięki pracy z metaforą, przestrzenią, inteligencją kolektywną oraz wiedzą emergentną.
Więcej o Clean Coachingu możesz dowiedzieć się z wywiadu Juliana Czurko z Bogeną Pieśkiewicz, oraz na stronie Clean Coaching Polska.
powiedz mi więcej…
O kolejnych krokach
powiedz mi więcej…
O prowadzącym
dr Julian Czurko
Jestem Clean Coachem i trenerem. Tematem metafory poznawczej zająłem się pisząc doktorat i występując na konferencji Polskiego Towarzystwa Językoznawstwa Kognitywnego. Przekładanie teorii na praktykę rozwojową rozpocząłem w 2014 roku cyklem szkoleń u Bogeny Pieśkiewicz, twórczyni Clean Coachingu. Wziąłem udział w dwóch Masterclasses (w tym jednym certyfikacyjnym, gdzie uzyskałem certyfikacje w specjalizacjach indywidualnej oraz grupowej) oraz laboratoriach Clean w Warszawie.
Uczyłem się i konfrontowałem doświadczenia na międzynarodowych spotkaniach: trzech salonach w La Bouvetière we Francji oraz konferencji Northern Taste of Clean w Liverpoolu. Podczas dwóch z tych wyjazdów prowadziłem warsztaty dotyczące Modelu Dwóch Półkul Myślenia, na którym Bogena Pieśkiewicz oparła metodę Clean Coachingu, oraz na temat etyki Clean jako drogi rozwoju kompetencji.
powiedz mi więcej…
O organizacji
Cena
Bilet: 2000 PLN (brutto) za 2-dniowe szkolenie.
Cena obejmuje udział w warsztacie, materiały, bar kawowy. W trakcie szkolenia przewidziana jest godzinna przerwa obiadowa, posiłki we własnym zakresie osób uczestniczących.
Data
Zapraszamy na szkolenie w dniach 18-19 stycznia 2025 r. Pierwszy dzień zaczynamy o 10.00.
Miejsce
Będziemy uczyć się i praktykować w sali szkoleniowej przy ul. Abramowskiego 1/11 (domofon; na miejscu są ochraniacze na buty, można przynieść obuwie na zmianę).
Zgłoszenia
Zgłoszenia należy przesyłać przez formularz: https://forms.gle/tJxyihR8xAMhkHF58. Żeby mieć zarezerwować miejsce proszę o dokonanie przedpłaty 300 PLN – na pokrycie wstępnych kosztów, dane konta prześlę w indywidualnym mailu.
Dla komfortu pracy warsztat zaprojektowany jest dla 9 osób, liczba miejsc jest ograniczona, a o kolejności rezerwacji miejsc decyduje data przelewu.