Clean Coaching
Większa część naszego codziennego systemu pojęciowego ma naturę metafor.
George Lakoff, Mark Johnson
Czym jest Clean Coaching?
Clean Coaching jest nowatorską metodą wspierania rozwoju osób indywidualnych, grup i zespołów. Stworzona została we Francji przez Bogenę Pieśkiewicz w oparciu o pracę nowozelandzkiego terapeuty Davida Grove.
Clean Coaching polega na pracy z metaforą przy użyciu techniki Clean Language, która pozwala odkrywać wewnętrzny świat klienta_klientki bez narzucania im własnych pojęć, perspektyw czy wartości. Metoda ta pozwala na pogodzenie głębokiej indywidualnej praktyki opartej na wglądzie w siebie z coachingowymi ramami: pracą nad konkretnym celem oraz dążeniem do przełożenia efektów na konkretne rozwiązania i działania.
Fundamentem Clean Coachingu jest etyka Clean zakładająca zaufanie coacha do klientki_klienta i procesu coachingowego; neutralność pytań i postawy; akceptację treści, jakie pojawiają się podczas praktyki oraz minimalizm w prowadzonym dialogu.
Metodologia
Techniki i modele facylitacji w Clean Coaching
Modelowanie symboliczne
Podczas praktyki Clean Coachingu metafora staje się dynamiczna i wchodzi w interakcję z innymi wewnętrznymi obrazami klienta, tworząc tzw. „pejzaż metaforyczny”. Modelowanie Symboliczne jest procesem rozwijania reprezentacji, szukania między nimi relacji i poszukiwania w nich sensów.
Clean Language
„Czysty język” to technika zadawania pytań, które nie zawierają żadnych dodatkowych treści ze strony osoby pytającej i nie naruszają wewnętrznego świata klientki_a. Sposób formułowania pytań jest specyficzny: ma własną składnię, a sposób wypowiadania się, jest bardzo odmienny od pytań stawianych w standardowym coachingu.
Clean Space
Metaforą może być nie tylko jakiś znak (wyrażenie, obraz czy gest), ale cała przestrzeń, w której pracuje klient_ka. Clean Space traktuje przestrzeń jako „wiedzące pole”, zaś poruszanie się po nim staje się impulsem do generowania nowych wglądów i wiedzy.
Emergent Knowledge
W trakcie zaawansowanej pracy z metaforą pojawia się zjawisko tzw. Emergent Knowledge, czyli wiedzy wyłaniającej się. Charakterystycznym momentem pojawiania się ΣΚ (jak to zapisywał David Grove) jest moment „Aha!”, eureki akcentującej nagłą syntezę refleksji w nową wiedzę o sobie.
działania
Jak możemy Cię wesprzeć?
Sprawdź, co najlepiej odpowiada na Twoje potrzeby
Nasz ekspert
dr Julian Czurko
Doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki i kulturoznawca.
Działa jako trener, coach i facylitator. Prowadzi procesy metodami CoachWise™, JAK-MD™ i Clean Coaching.
CO MNIE WYRÓŻNIA?
W sieci polskich praktyków metody Clean mam największe doświadczenie akademickie, w pracy w branży kultury oraz sektorze pozarządowym. Kompetencje coacha, facylitatora i trenera łączę z doświadczeniem w dziennikarstwie.
CZYM JEST DLA MNIE CLEAN COACHING?
Clean Coaching to dla mnie praca archeologa, który wydobywa z ciemniejszych, nieuczęszczanych zakątków umysłu cenne fragmenty myśli, uczuć i wartości, a następnie skleja je w nowe dzieło. Uznając je, rozwija swoją świadomość, by lepiej kierować swoim życiem. Moja rola to bycie nawigatorem, który pomaga klientowi-archeologowi wytyczyć szlak na jego trasie do przebycia. Wspiera w wyruszeniu podróż, dba o jej bezpieczeństwo i pilnuje dotarcia do jej celu.
OPINIE